“Hizmet çalışmadığından Windows Update şu anda güncelleştirmeleri denetleyemiyor.” Problemi.

Hizmet çalışmadığından Windows Update şu anda güncelleştirmeleri denetleyemiyor.Denetim masasından güncelleştirmelere girdiğinde denetle seçeneği ile direk bu hata mesajı ekrana geliyor.Sorun yaşanan markalar genelde Casper ve Exper olmak ile birlikte bunun dışında “Intel Rapid Storage” ve “Intel Matrix XXX” fabrika çıkış sürücülerini kullanan bilgisayarlarda bu sorun oluşuyor.

 • Denetim masası/Programlar seçeneğine geliyoruz.
 • Listedeki Intel ile başlayan yazılımları sistemden kaldırıp tekrar güncelleştirmeleri denetliyoruz.
 • Güncelleştirmeler yüklendikten sonra http://www.intel.com/p/en_US/support/highlights/chpsts/imsm adresinden güncel Intel depolama sürücülerini indirip kurabilirsiniz.
 • Bu seçenek çözüm olmaz ise http://support.microsoft.com/kb/971058 adresindeki fixit yardımıyla update bileşenlerini sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

————————————————————————–

Genel bir hata olduğu için ikinci bir çözüm adımı şu şekilde :

Başlat>çalıştır>cmd yazıp enter tuşuna basın ve

net stop WuAuServ komutunu verip servisi durdurun ardından:

Başlat>çalıştır %windir% yazıp ve enter tuşuna basın ardından :

SoftwareDistribution adlı dosyayı bulup adını SDold olarak değiştirin.

Başlat>çalıştır>cmd yazıp Enter tuşuna basın ve

net start WuAuServ yazıp servisi tekrar başlatın.

————————————————————————–

Edit: Yakın zamanda farklı bir virüs de bu soruna sebep olmaktadır. Bunun çözümü için aşşağıdaki linklerden ilgili KB dosyalarını indirip deneyebilirsiniz.

Windows 7 32 Bit : http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=8903

Windows 7 64 Bit : http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=12248

19 thoughts on ““Hizmet çalışmadığından Windows Update şu anda güncelleştirmeleri denetleyemiyor.” Problemi.”

 1. Öncelikle:

  Başlat>çalıştır>cmd yazıp enter tuşuna basın ve

  net stop WuAuServ

  komutunu verip servisi durdurun ardından:

  Başlat>çalıştır %windir% yazıp ve enter tuşuna basın ardından :

  SoftwareDistribution adlı dosyayı bulup adını SDold olarak değiştirin.

  ardından ;

  Başlat>çalıştır>cmd yazıp enter tuşuna basın ve

  net start WuAuServ yazıp servisi tekrar başlatın.daha sonra update e gırıp guncellemelerı denetle yapabılceksınız.

  Reply
  • Merih Bey Çok TeşekkürLer… Cmd iLe “net stop WuAuServ” komutunu çalıştıramayanlar, Erişim Engellendi ŞekLinde Hata Alanlar İçin Söylüyorum,, Bilgisayarınızı Güvenli Modda Açıp “SoftwareDistribution” adlı dosyayı “SDold” olarak değiştirin Sonra bilgisayarınızı Yeniden başlatıp normal şekilde açın… Güncelleştirmeler denetlenebilecektir… Tekrar Teşekkürler Merih Bey…

   Reply
 2. Merih bey, elinize sağlık. Dediğiniz gibi yapınca sorun çözüldü. Baya bir uğraştıktan sonra sizin yazınızı okudum ve sorunu çözdüm.
  “net stop WuAuServ” komutunu çalıştıramayanlar için. Başlat çalıştır’a “services.msc” yazın ve tamam basın. Açılan ekranda “windows update” hizmetini sağ tuş yaparak durdur yapın. “SoftwareDistribution” klasörünün ismini değiştirdikten sonra, tekrar hizmeti başlatın.

  Reply
 3. arkadaslar 3 gündür arastırıyorum hiç bişi düzeltemedim merih beyın dedıklerını yapıyorum stop komutu olmadı ama dıger arkadsın dedıgı gibi yaptım oradan updateyı durdurup windirden dosyayı degistiriyorum sonra durdugum updateyı baslatıyorum ama yine aynı hatayı alıyorum güncellestırme olmuyor. güvenli modda da denedim girdim dosyanın ısmını degistirdim yine olmadı.işin garip kısmı ismini degistirdigim dosya pc yenıden baslatınca tekrar software klasörü var ve onceden degistirdigim SDold klasörüde var napıcam ben yardım edin.

  Reply
 4. İyi günler bende de aynı sorun vardı 3 gün uğraştım sonunda buldum sorunu yeni pc almıştım hiç bir işletim sistemi kurulmamıştı evde kendim kurdum fakat yukarıda belirtilen hatayı veriyordu güncelleme yapmaya çalıştığımda en sonunda Service Pack 1 i yükledim ve sorunum düzeldi şimdi güncelleştirmeleri yapabiliyorum 🙂

  Reply
 5. merıh bey cıdden cok teşekur ederim artık çıldırma durumuna gelmıstım bırturlu çalıstıramamıstım wındowsun sıtesıde yardımcı olmamıstı cok tesekur ederım

  Reply
 6. normalde boyle yorum yazmam ama kac gundur bu sorun icin ugrasıyordum allah hepinizden razı olsun arkadaşlar. beni büyük bir dertten kurtardınız net start komutu access denied hatası veriyordu sağolsun yorumlardan okuduğum serkan kardeşimiz bu sorunu da çözmeme yardımcı oldu. hepiniz çok sağolun var olun

  Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.