Microsoft, Linux Foundation’a Katılıyor.

Onbeş yıl önce, Steve Ballmer Linux’un bir kanser olduğunu ilan etmişti. Şimdi Microsoft, Linux Foundation’a katılacağını açıkladı. Microsoft’un son birkaç yıl içinde açık kaynaklı yazılımlarla giderek daha sıkıcı hale geldiği göz önüne alındığında, bu tamamen benzeri görülmemiş bir hareket değil. Sonuçta, Windows 10’un Yıldönümü Güncelleştirmesine entegre edilmiş bir Linux Bash kabuğu var.

Microsoft, Linux için SQL Server beta’yı başlatırken, Google da .NET Foundation’a katıldı ve PC World raporlarını yayınladı. Microsoft, Visual Studio’nun düz bir portu değil, Xamarin’e dayalı olmasına rağmen, Mac için Visual Studio’nun bir sürümünü piyasaya sürüyor. Samsung, Android’in Android dışı donanımı için .NET uygulamalarının oluşturulmasına izin verecek olan Tizen için Visual Studio’nun bir önizleme sürümüne sahip.

Microsoft’un Linux’u kucaklama hareketi kuşkusuz PC çevreleri etrafında değişen makro ekonomik koşullardan kaynaklanmaktadır. On yıllar boyunca hakim sunucu ve tüketici işletim sistemi olarak Microsoft’un başkalarıyla çalışmak için çok az nedeni vardı. Mobil pazarın patlaması ve şirketin başarısızlığa uğraması, diğer türde işbirliği ve çapraz platform desteği aramaya yönelik küçük bir seçenek bıraktı. Hem Linux hem de Windows’da sorunsuz bir şekilde çalışan ürünler inşa etmek, Redmond’un veri merkezi ve sunucu pazarlarında alakalı olmasını sağlamanın bir yolu.

IDC Program Yöneticisi Al Hilwa, PC World’e verdiği demeçte, “Microsoft, geliştirici işlerini Windows’tan daha geniş bir eko sistemle hizalama açısından tüm doğru notlara isabet ediyor” dedi. “Linux Vakfı’na katılmak bu stratejinin doğal bir ilerlemesidir ve şirketin Azure’da ve SQL Server ile Linux’u destekleme konusunda şimdiden attığı tüm eylemler için değilse, iki katına çıkabilir”.

https://www.linuxfoundation.org/announcements/microsoft-fortifies-commitment-to-open-source-becomes-linux-foundation-platinum

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.