Microsoft Lisanslama Modelleri

  • OEM (Original Equipment Manufacturer) lisanslar, yeni bir bilgisayarla beraber aynı faturada alabileceğiniz lisanslardır. Bu lisanslama modelinde işletim sistemi ilk kurulduğu ve aktivasyon işlemi yapıldığı bilgisayar üzerinde geçerlidir, farklı bir bilgisayara taşınamazlar.
  • Kutu (FPP- Full Package Product) lisanslar, bir iş ortağı aracılığı ile bilgisayardan ayrı satın alabileceğiniz lisanslardır. Kutu lisansları aynı anda tek bir bilgisayarda olmak koşulu ile kaldırıp farklı bir bilgisayara taşıyabilirsiniz.
  • GGK ( Get Genuine Kit) lisanslama kitleri, bilgisayarınızda orijinal bir lisans olmadığı durumlarda, lisanslama yapmak için alabileceğiniz lisanslardır. İlk kurulduğu ve aktivasyon işlemi yapıldığı bilgisayar üzerinde geçerlidir, farklı bir bilgisayara taşınamazlar.
  • Volume License ( Çoklu lisanslar) kurumlara veya firmalara yönelik toplu lisanslama seçeneğidir. Anlaşmayı yapabilmek için en az 5 Microsoft ürünü alınması gereklidir.  Kurum/firma  5 ve üzeri bilgisayar için Windows Client lisanslaması yapılmak isteniyorsa, bilgisayarlarda profesyonel seviyede Microsoft lisansı varsa çoklu lisans kapsamında ürün alabilir. Çoklu lisans kapsamında alınan ürünlerde altsürüm kullanım hakkı ve Türkçe-İngilizce dil seçeneği sağlanmaktadır.
  • GGWA (Get Genuine Windows Agreement) lisanslama kitleri Volume License kapsamında ürünleri lisanlamak için kurumlara veya firmalara yönelik lisanslama seçeneğidir. Bilgisayarınızda profesyonel seviyede bir Micrsoft lisansı olmadığı durumda en az 5 lisans alarak GGWA alabilirsiniz. GGWA kapsamında alınan ürünlerde altsürüm kullanım hakkı ve Türkçe-İngilizce dil seçeneği sağlanmaktadır, farklı bir bilgisayara taşınamaz.

Microsoft lisanslamaları hakkında detaylı bilgiye http://www.microsoft.com/turkiye/lisanslama/default.mspx adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.