MS Removal Tool Virüsü

Yakın zamanda ortaya çıkan bir virüs, daha önce buna benzer XP Security 2011, Vista Security adında yazılımlar da mevcuttu.Çözüm adımları biraz uzun, adım adım tarif etmeye çalışacağım.

  • Öncelikle bilgisayarımızın açılışındaki program ve hizmetleri msconfig ile devredışı bırakıyoruz bunun için linke tıklayabilirsiniz.
  • Bu işlemden sonra http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free adresinden ücretsiz olan antimalware tarama yazılımını bilgisayara indirip 1 kere programı açıyoruz (veri tabanı güncelleştirmesi için).Sonra sistemi güvenli modda açıp tam tarama gerçekleştiriyoruz.
  • Bu programı indirip kuramıyor isek yine güvenli modda iken, c:\Documents and Settings\All Users\Application Data\<rastgele>\<rastgele>.exe şeklinde bir dosya olmalı (gizli ve sistem dosyalarını göster seçeneği açık olmalı), bu dosyayı silip aynı dosya adına sahip KEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce altındaki girdiyi de temizliyoruz.
  • Bu işlemlerin dışında http://www.microsoft.com/security/scanner/tr-tr/default.aspx adresinde Microsoft’a ait Safety Scanner yazılımı var, bununla da tam tarama yapıp virüsü sistemden kısayoldan temizleyebiliyoruz.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.