Windows 10 Komut İstemi ve Paint Değişiklikleri

Önümüzdeki ilkbaharda Windows 10 Creators Güncelleştirmesindeki yeniliklere dair ipuçları gelmeye devam ediyor. Microsoft, kısa süre önce Paint 3D’yi bütünleştiren, tarayıcınızı bir e-okuyucu haline getiren, Komut İstemi’ni kaldıran ve daha pek çok şey yapan Windows 10 Insider Preview yapı 14971’i piyasaya sundu.

İlk önce: Edge-as-e-reader. Microsoft, yapı 14971’den başlayarak, korumasız herhangi bir e-kitabı epub formatında gösterebileceğini söyledi. Bu, PC kullanıcıları için oldukça heyecan verici bir özellik değil , ancak Windows 10 tableti olan herkes için indirilmesi gereken bir uygulama demektir.

Edge, üç temayı (karanlık, ışıklı ve sepyalı), sayfaları yer imi koyma, gezinilebilen bir içindekiler tablosu, arama ve arama çubuğunun da dahil olduğu bir e-kitap okuyucusunda isteyeceğiniz tüm temel özellikleri sunuyor. Tarayıcı Edge olduğu için, belirli kelimelerin tanımını çağırmanıza izin veren Cortana entegrasyonunu da içeriyor.

Paint 3D

Paint 3D’yi Windows Mağazasından indirmeye artık gerek kalmayacak. 14971 ve üstü her Windows Insider derlemesine dahil edilmiştir. Aslında, eski Paint tamamen kaldırılmış gibi görünüyor – bazen Microsoft, eski sistem özelliklerini gizler. C:\Windows\System32\ mspaint.exe dosyasına giderseniz, Paint 3D klasik Paint uygulamasını gösterir. Başlat> Windows Aksesuarları> Paint’e giderseniz orijinal yerine Paint 3D’yi açar.

Komut İstemi yerine PowerShell
Windows tuşu + X’a basın ya da 14971 numaralı yapıdaki Başlat düğmesine sağ tıklayın, eski Komut İstemi için artık bir seçenek olmadığını göreceksiniz. Bunun yerini PowerShell  seçenekleri alıyor. Komut İstemi silinmedi, sadece gizleniyor. İçerik menüsünü açmak için sağ boşluk üzerine tıkladığınızda Dosya Gezgini’nde Komut Satırı yerine PowerShell’i göreceksiniz.

PowerShell’e geçmeye hazır değilseniz, Başlat> Ayarlar> Kişiselleştirme> Görev Çubuğu’na giderek işleri daha geleneksel bir şekilde yapabilirsiniz. Orada, kaydırma çubuğunu “Başlat düğmesine sağ tıkladığımda menüde Windows PowerShell ile Komut İstemi değiştir” i veya Windows tuşu + X tuşlarına basın. “(Yavaşça, bu bir lokma gibi.) Etiketli kapıyı kapatın.

Herhangi bir Windows 10 Insider derlemesinde olduğu gibi, bir takım küçük değişiklikler ve geliştirmeler de mevcut. Outlook Mail Windows Mağazası uygulaması artık Yahoo Mail için OAuth’u destekliyor. Microsoft, Get Office (Beta) uygulamasını, bir uygulamadan daha fazla hale getirmek için bazı değişiklikler yaptı. Bir grup bağlantı ve video yerine Office hesabınıza, OneDrive’a kaydedilmiş dosyalara ve Office 365 abonelerine yönelik diğer özelliklere erişmek için kullanabilirsiniz.

Microsoft ayrıca, ön izleme yapısı 14926’da tanıtılan Edge’in erteleme sekmesi özelliğini de kaldırdı. Deneme özelliği, belli bir süre sonra bir sekmeye tekrar bakmak için bir Cortana hatırlatıcısı ayarlamanıza izin verir. Microsoft, “Topladığımız verilere ve aldığımız geri bildirimlere dayanarak, onu üründen kaldırmaya ve özelliği gelecekteki bir sürüm için yeniden değerlendirmeye karar verdik” dedi.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.