Age of Empires Online

Beta testleri geçen sene Ağustos ayında başlayan Microsoft’a ait oyun serisi olan Age of Empires’in yeni versiyonu Age of Empires Online gün itibariyle oyun severlerin karşısına çıkmış durumda.Gelen bilgilere göre başlangıçta oyunda sadece iki medeniyet olacak, bunlar Yunan ve Mısır medeniyetleri.

Grafikler eski oyunlara oranla daha kaliteli ve yumuşatılmış, renkler ve ışık dengesi oyuna canlılık katmış. Oynanış olarak eski Age of Empires’tan çok farklı değil fakat Level sistemi getirilmiş, şehir olarak topluca level atlıyorsunuz. Quest ve görevler mevcut, yine bunları tamamladıkça level atlanılabiliyor. Chat sistemi de World of Warcraft oynayanlar için tanıdık gelecektir, LFG yani looking for group ve Trade Chat gibi kısımlar mevcut.Oyunun yapımcıları, aynı zamanda Command & Conquer serilerinin yapımcıları olan Petroglyph Games.

Kurulum ;

 • Öncelikle http://www.ageofempiresonline.com/install/ adresine girdiğimizde bize 2 seçenek sunuyor, birincisinde Live ID‘miz olması gerektiği belirtilmiş (Hotmail hesabı da olabilir bu.) diğeri de oyunu indirebileceğimiz link.
 • Windows XP üzerine kuracaksak http://support.microsoft.com/kb/960554 adresindeki fix-it’i öncelikle kurmamız gerektiği belirtilmiş.
 • İlk kurulum dosyası 600Kb civarı bir boyuta sahip fakat tahmin edebileceğiniz gibi bu bir web installer dosyası ve gerekli diğer dosyaları internet üzerinden indiriyor.İndireceği diğer dosyaların boyutu da ortalama 50-60 Mb kadar ki bu da launcher oluyor. Sonrasında oyuna ait kalan dosyaları indirmeye başlıyor (bu aşama biraz uzun sürecektir bağlantı hızına bağlı olarak).


Oyun henüz çok yeni olduğu için şimdilik aktarabileceklerimiz bunlar, ilerleyen günlerde oyun yaygınlaştıkça ve detayları aldıkça yazımızı güncelleyeceğiz.

Oyunla ilgili bazı screenshotları aşşağıda bulabilirsiniz ;

 

Ayrıntılı bilgi için ; http://www.ageofempiresonline.com

 

 

 

 

 

 

 

 

8 thoughts on “Age of Empires Online”

  • Henüz çok yeni olduğu için sosyal hayatı etkileyecek düzeyde olacağını sanmıyorum ama yamalarla düzeltmelerle ilerleyen günlerde nasıl olur bilinmez tabi 🙂

   Reply
 1. oyuna girerken ‘the live services may be unavailable or there may be an issue….’ diye devam eden bir hata alıyorum ve windows live e bağlanamıyorum. network informationda ip adresi ve upnp not signed olarak görülüyo biraz araştırdım güvenlik duvarını devre dışı bıraktım virüs programını kapattım ama bi sonuç alamadım yardımcı olabilir misiniz.

  Reply
  • Bende de başta o tarz hatalar verdi, PC’yi kapatıp açtım ve oyuna girebildim sonrasında. Yine aynı sorunu yaşarsanız geçici olarak farklı bir Live ID alıp tekrar deneyebilirsiniz.

   Reply
 2. Oyun için yeni Live ID oluşturdum. Oyuna giriş yaparken profile indiriliyor bir kaç dakika sürebilir diyor. Bekliyor bekliyor (10-15 saniye) sonra kırmızı bir hata veriyor. Live ID may be not… Firewall gibi. Firewall’dan izinli, yine de kapattım. Avast kapalı.
  Network Settings dediğimde Internet IP Adress not sign in diyor :/

  Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.