Disk Denetimi

Bilgisayarınız normal çalışmıyorsa, diskten tuhaf sesler duyuyorsanız veya gereksiz bir yavaşık varsa disk denetimi yapabilirsiniz. Mekanik bir sorun var ise bunu taramanın sonunda veya bir log dosyası ile size sunacaktır. Bunun için öncelikle komut istemini çalıştırıyoruz.

Windows 7 veya Vista için : Başlat/Arama kısmına CMD yazıp arama sonucunda üstteki ikona sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini tıklayın.

Windows XP için : Sadece Başlat/Çalıştır kısmına CMD yazıp enterlamamız yeterli.

Komut istemi ekranı karşımıza geldiğinde yazacağımız komut aşşağıdaki gibi olacaktır ;

CHKDSK C: /r

Dikkat etmemiz gereken nokta “C:” olarak belirtilen değerin, işletim sistemimizin kurulu olduğu bölüm olması (varsayılan olarak C’dir).Bu komutu verdikten sonra “Birim bir başka işlem tarafından kullanımda olduğundan Chkdsk çalıştırılamıyor. Sistemin sonraki başlatılmasında bu birimin denetlenmesini zamanlamak ister misiniz ? (E/H)” bir soru gelecektir, buna E diyerek bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayar yeniden başlarken herhangi bir tuşa basmazsanız tarama başlayacak ve sorunları gidermeye çalışacaktır. Tarama sonucunu görmek için taramanın bitmesini beklemek veya bilgisayara sağ tıklayıp Yönet seçeneğinden Olay Görüntüleyicisi‘ne gelerek burada Windows Günlükleri‘nden Uygulama içerisinde üst taraftaki Kaynak seçeneğine tıklayarak Winlogon başlıklı son öğelere bakmak yeterli.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.