.Exe Dosyaları Açılmıyor veya Birlikte Aç Seçeneği Çıkıyor.

Windows 7 ve Vista’da konuyla ilgili bir fix-it mevcut.

http://go.microsoft.com/?linkid=9662689 adresinden indirilebilir durumda.İndirmede veya çalıştırmada sıkıntı yaşanıyorsa manuel olarak da bu işlem yapılabilir.

Görev Yöneticisi’ni açmak için CTRL + SHIFT + ESC‘tuşuna basın.Dosya ‘ yı tıklatın, CTRL tuşuna basılı tutarken aynı anda Yeni görev (Run…)’i tıklatın.Açılan komut isteminde, notepad yazın ve ENTER tuşuna basın.Aşağıdaki metni Not Defteri’ne yapıştırın:

Windows Registry Editor Version 5.00
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithList]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithProgids]"exefile"=hex(0):

Dosya menüsünden Farklı Kaydet ‘ i tıklatın.Kayıt türü listesinde Tüm dosyalar ‘ ı seçin ve sonra da dosyaya Exe.reg adını verip Kodlama seçeneğinde de Unicode olarak kaydedin.Daha sonra kaydettiğimiz bu dosyayı yine komut isteminde REG IMPORT Exe.reg komutu ile dosyayı sisteme girelim.İşlemler bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp kontrol edelim.

53 thoughts on “.Exe Dosyaları Açılmıyor veya Birlikte Aç Seçeneği Çıkıyor.”

 1. Ben Windows 7 Ultimate kullanıyorum. Dediğiniz gibi yapıyorum fakat ctrlye basılı tutarken yeni görev yerine bastığımda siyah ekran çıkıyoru ve cmd.exe yazıyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim. Bide bazı dosyaları açarken .Net firework aşağıdaki sürümlerinden biri yüklü değil diyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. .Net Fireworku indirmeye çalıştım fakat yüklenmiyor. Başarısız oldu yazıyor.

  Reply
 2. Komut istemi açılıo fakat yazılan kodu yapıştırıp enteri tıkladığımda bişey olmuo tekrar bi yazı yazıo altına

  Reply
 3. benim pcim bouldu bozulan pcim win 7- şuanda xp kullanıyorum ama yanlışlıkla .exe uzantılı dosyayı açarken winrar ile ilişkilendirmişim ve şuanda hiçbir .exe dosyası açılmıyor.lütfen yardım edin çok zor durumdayım.

  Reply
 4. REG IMPOERT Exe.reg yaptığım zaman
  Hata: Dosya açılırken hata oluştu. Disk veya dosya sistemi hatası olabilir.
  diyor nasıl çözebilirim şimdiden teşekkürler

  Reply
 5. Arkadaslar Komut sistemini acmak icin pc yeniden baslatın acılırken F8 e basın sureklı acılan lısteden secın pc acılınca dırek komut ekranı gelıcek zaten Komut ekranına explorer yazın olusturdugunuz dosyayı Windos un içine atın sonra cıf tıklayın kayıt defterıne ıslensınmı dıye soruyo evet deyin daha sonra soylenen komutu gırın oluyor Notepad yazınca eger acılmıyorsa hıc bısey dırek masa ustunde sag tus yenı metın belgesı olusturu acın o sekılde yapadabılırsınız

  Hocam cok sagol bu arada ellerın dert gormesın formattan kurtardın beni

  Reply
 6. ya hocam şimdi hepsini yapıyorum ama komut istemine REGIMPORTExe.reg yazdığım zaman altına ”regımportexe.reg” iç ya da dış komut,çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor.” yazısı çıkıyor direk bir yardımcı olsana sana zahmet.Şimdiden sağ ol.

  Reply
  • yazıdaki komutu bir metin belgesine kaydederek adını değiştirin ve uzantısını .reg olarak düzenleyin. sonra reg import dosya.reg (dosyaya verdiğiniz isim) olarak komut isteminden oluşturduğunuz dosyayı çağırın.

   Reply
 7. allah razı olsun senden kardeşim işe yaradı manuel yapamadım normal indirdim 😀 çok teşekkürler vallaha 😀

  Reply
 8. Hocam, bu sorun bende de var. Mikrosoft fix it kullandım, restart istedi, yapdım sorun çözüldü. daha sonra bilgisayarı bi daha kapattım, 1 gün falan sonra açtım, yine aynı sorun, yine fix it ama işe yaramıyor artık. Manuel de yapdum, o da işe yaramadı. başka ne yapa biliriz acaba? Bu sorunu hangi program çıkara bilir? ben advanced system care 6 kullanıyorum ve açıkcası sorunu çıkaran o diye sanıyorum. ola bilirmi? Teşekkürler.

  Reply
  • Merhaba,
   Bu sorun birlikte aç seçeneği ile ilgili olmayan başka bir program kullanıldığında ortaya çıkar. Bu işlem kayıt girdilerinde birtakım değişikliğe yol açar ve fix-it bu kayıt girdisindeki bozulmayı düzenler. Siz sistem geri yükleme yaparsanız veya bu bozuk kaydı tekrar geri yükleyecek bir program kullanırsanız, bu sorun da geri gelecektir.

   Reply
 9. Arkadaşlar ben bilgisayara her hangi bişey yüklerken listeden uygun programı seç çıkıyor yani yükleyemiyorum bunun sebebi ne olabilir ?

  Reply
 10. Ben bunu yaptım düzeldi ama pc mde bir sorun çıktı format attırmak zorunda kaldım bir sorun olurmu win7 kullanıyorum.

  Reply
 11. war bende windows 8 var dediğinizi yaptım olmadı hala indiriorum. indirdiğim şeye tıklıorum mağaza açılıor sorunuma çare bulursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler …

  Reply
 12. Dediklerinizi yaptım ama son olarak komut kısmına reg import exe.reg yazdıgımda program yada toplu iş dosyası olarak tanınmıyor diyor ? farklı şekillerde denedim ama aynı nerede hata yapıyorum yardımcı olur musunz ?

  Reply
 13. arkadaşlar açılan komut sistemine aynen şu şekilde yazılcak

  ……system32>reg import exe.reg (Yazıp Entera basın)
  işlem başarıyla tamamlandı. yazacak.

  Bazıları regimport diye yazıyor olmaz reg boşluk import boşluk exe.reg şeklinde yazılacak

  Reply
 14. ALLLLLAAAH RAZİOLSUN BU SORUN BİLGİSAYARDA 6 7 AYDAN BERİ VARDI. AMA SU LİNKİ İNDİRDİM VE Bİ BAKTIM NE GÖRÜYÜM OLMUŞ OLE Bİ SEVİNDİM Kİ ALLAH MİLLİON KE RAZİ OLSUN (AMİN)

  Reply
 15. S.a arkadaşlar ben program indiriyorum kurmam için ona tıklayıp açılması gerek ancak farklı bir program seç veya mağazada ara diyor farklı seçeneklerden hangisini kullanmam gerek ? Not:Windows 10 kullanıyorum

  Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.