Outlook 2003-2007 nk2 Dosyasını Outlook 2010’a Aktarmak.

nk2 dosyası Outlook 2003 ve 2007 içerisinde tamamlama bilgisini tutar ve bu bilgi, kişi listesi, adres defteri dosyalarından ayrı bir şekilde saklanır.Örneğin yeni mail oluşturduğumuzda mail adresı kısmında daha önce mail göndermiş olduğumuz bir adresin ilk harfini girdiğimizde bu özellik belirir ; 

Normalde bu dosyanın yolu

 • Windows 7 için : C:\Users\%username%\AppData\Roaming\Microsoft\Outlook
 • Windows XP için : C:\Documents and Settings\%username%\Application Data\Microsoft\Outlook

klasörleri içerisindeki –varsayılan olarak Outlook profil adı olanOutlook.nk2‘dir.

Outlook 2010’da bu bilgi diğer versiyonların aksine ayrı bir dosya olarak değil, PST dosyasının içinde tutulur. Dolayısıyla Outlook 2003 veya 2007’den 2010’a geçiş yapıldığında PST dosyası taşınsa bile bu tamamlama bilgisi aktarılmaz. Bunu sağlamak için bir takım işlemler yapmak gerekir (eski nk2 dosyamızın varolması gerekli).

.nk2 dosyalarını Outlook 2010’a almak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. .nk2 dosyasının aşağıdaki klasörde bulunduğundan emin olun:
  %appdata%\Microsoft\Outlook

  Not .nk2 dosyasının adı geçerli Outlook 2010 profilinizle aynı olmalıdır. Profil adı varsayılan olarak “Outlook”tur. Profil adını denetlemek için şu adımları izleyin:

  1. Başlat‘ı ve sonra Denetim Masası‘nı tıklatın.
  2. Posta‘yı çift tıklatın.
  3. Posta Kurulumu iletişim kutusunda Profilleri Göster‘i tıklatın.
 2. Başlat‘ı ve ardından Çalıştır‘ı tıklatın.
 3.  kutusuna outlook.exe /importnk2 yazın ve Tamam‘ı tıklatın. Bu işlem, .nk2 dosyasını Outlook 2010 profiline almalıdır.

  Not .nk2 dosyasını aldıktan sonra, dosya içeriği, posta kutunuzda depolanmakta olan takma ad önbelleği ile birleştirilir.

Not Outlook 2010 ilk kez başlatıldığında, .nk2 dosyası .old dosya adı uzantısıyla yeniden adlandırılır. Bu nedenle, .nk2 dosyasını yeniden almaya çalışırsanız .old dosya adı uzantısını kaldırın.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.