Windows Update 0x80240016 Hata Kodu.

Windows Update üzerinden güncelleme yapılmaya çalışıldığında 0x80240016 hata kodu alınıyorsa bunun birkaç çözüm yöntemi mevcut.

Öncelikle linkteki Fix-it’i kurup çalıştırın : http://go.microsoft.com/?linkid=9666880

Bu link işe yaramaz ise aşşağıdaki adımlara devam edin;

  • Varsa açık Windows Update veya Microsoft Update pencerelerini kapatın.
  • Başlat‘ı tıklatın ve ardından Komut İstemi yazın.
  • Sonuç listesinde, Komut İstemi’ni sağ tıklatın ve Yönetici olarak çalıştır‘ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  • Komut İstemi penceresine, aşağıdaki komutları yazın. Her komuttan sonra ENTER tuşuna basın:
  • net stop wuauserv
  • net start wuauserv
  • Komut istemi penceresini kapatmak için Exit yazıp ENTER tuşuna basın.
  • Windows Update’i yeniden çalıştırın.

Bu komutlardan sonra da sonuç alamaz isek, bilgisayarda yüklü programlar listesini kontrol edip “Vistalizator” yazılımına bakın (Başlat/Arama kısmına da yazıp kontrol edebilirsiniz).

Vistalizator” isimli program, SADECE “Ultimate” sürümleri için üretilmiş ücretsiz MUI paketlerini (Arayüz dil paketleri) daha alt versiyonlara (Home Basic, Home Premium gibi) yüklenebilmesini sağlıyor. Bu işlem, yasal olmayan bir işlem olduğu gibi, yasal bir işletim sistemini lisanssız hale getirerek kullanılan 3. Parti yazılım orijinal sistem dosyalarını modifiye edilmiş versiyonları ile değiştiriyor. Windows dosya bütünlüğü sağlanamadığı için sistem orijinalliğini yitiriyor ve Microsoft doğrulama sitesinde hata veriyor. Ayrıca bu işlem, sistemin veri güvenliğini de tehlikeye sokuyor.

Sistemde yüklü görünmüyor ise bir şekilde kaldırılmış da olabilir, bunun kontrolü şu şekilde yapılınabilir:

Başlat/Arama kısmına REGEDIT yazıp enter tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages registry anahtarı altından Türkçe (Tr-Tr) seçeneğini kontrol edin.

Burada eğer iki seçeneğimiz var ise (Hem En-US hem de Tr-Tr gibi) sistemde adı geçen program yüklüdür. Tr-Tr değerini silip sistemi yeniden başlattığımızda orjinal dili olan İngilizce’ye geri dönmüş olacağız ve güncelleştirmelerde herhangi bir sıkıntı yaşamadan yükleme yapabileceğiz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.